Informace – TTBC

Triatlon Týneckého běžeckého clubu

 

REGISTRACE – STARTOVNÉ

 

Milí kamarádi, borci, pro účast na triatlonu je nově nutná registrace. Kapacita závodu je totiž omezena vybavením na ping pong, šachy a také časovou náročností celého triatlonu. Ředitelství proto rozhodlo od 40. ročníku limitovat počet borců na 20. Kdo jste si tedy jistí svou účastí, neváhejte a zaregistrujte se včas ZDE nebo na odkazu v menu Registrace – TTBC. Muži, ženy i děti soutěží dohromady. Při vyhlašování výsledků však ředitel závodu neopomene vyzdvihnout kvality těch žen a dětí, které se nebály poměřit své síly s ostřílenými triatlonci. Podmínkou přijetí registrace je uhrazení poplatku 200,- na účet č. 670100-2201541988/6210 do 5 dnů od odeslaní elektronické registrace. Důchodci a děti platí startovné poloviční.

 

HISTORIE ZÁVODU

 

Triatlon Týneckého běžeckého clubu, familierně nazývaný též jako TéBéCé, založil s několika kamarády Honza Staněk v roce 1984. Jedná se o dnes již tradiční trojboj, jehož disciplínami jsou běh, ping pong a tzv. blicka, čili šachy na 5 minut. Od počátku je triatlon neodmyslitelně spjat se čtvrtou neoficiální disciplínou a tou je tzv. Tlamynář v hospodě, kde se, jak název napovídá, borci věnují rozborům disciplín, komentářům svých výkonů, zpěvu, tanci, pivu, jídlu, a někdy dokonce i kořalkám. Tlamynář proto odnepaměti patří k nejoblíbenějším
disciplínám, i když se nikterak neboduje. Během čtyř desetiletí triatlonu se měnily tělocvičny a herny na ping pong, hospody na Tlamynáře, ale běžecká trasa zůstávala vždy stejná. To se změnilo až v roce 2022, kdy se ředitelství závodu po dlouholetém zvažování rozhodlo změnit původní silniční trať kvůli stále vzrůstajícímu automobilovému provozu. Nová trať vede po cyklostezce podél řeky Sázavy. Organizace závodu vždy přináležela klanu Staňků. Do roku 2001 organizoval závod otec zakladatel Honza Staněk. 2.12.2002 byl však povolán do
sportovišť nebeských a organizaci závodu a od té doby i Memoriálu Honzy Staňka převzali jeho synové Ondra, Jirka a Pavel.

 

1. disciplína – BĚH

 

Původní trať v délce 8 angl. mil vedla z Týnce nad Sázavou po silnici do Krhanic a odtud dále opět do Týnce. Trať ve formě okruhu byla celkem náročná s množstvím příkrého stoupání i klesání. Traťový rekord od roku 1989 stále drží běžecký fenomén a známý ultramaratonec Miloš Škorpil v čase 46:26. Dnes už je jisté, že tento rekord nebude překonán, protože trať se změnila v roce 2022 a nově dosažené časy už nejde porovnávat. Nová trať vede nádhernou krajinou ze Zbořeného Kostelce do Nespek a zpět podél řeky Sázavy. Už to není okruh, ale v polovině trati se běžci otočí a běží zpět stejnou cestou. Trať je převážně rovinatá. Silniční povaha zůstala částečně zachována, protože většina trati vede po asfaltové silničce po vyznačené turistické červené značce a cyklostezce. Nový traťový rekord drží od roku 2022 další známý ultramaratonec Pavel Fenyk v čase 55:12. Pro běžce starší, nejmladší i netrénované byla zavedena trať dlouhá 2 angl. míle, která startuje současně s během na 8 mil a první míli k bodu otočení kopíruje. Rekord na této trati drží od roku 2022 Matěj Staněk v čase 16:23.

 

2. disciplína – PING PONG

 

Turnaj v ping pongu se hraje v tělocvičně ve Zbořeném Kostelci. Hraje se podle pravidel stolního tenisu na dva vítězné sety. Hráči jsou rozděleni do několika lig podle umístění z minulého ročníku, popřípadě podle výkonnosti, jedná-li se o nováčky. Do první ligy může být nasazen nováček jen za předpokladu, že má šanci ji s přehledem vyhrát.

 

3. disciplína – BLICKA

 

Turnaj v blicce se hraje v hostinci U Holubů. Hrají se dvě partie podle pravidel šachu. Hráči jsou rozděleni opět do několika lig podle umístění z minulého ročníku, popřípadě podle výkonnosti, jedná-li se o nováčky. Do první ligy může být nasazen nováček jen za předpokladu, že má šanci ji s přehledem vyhrát.

BODOVÁNÍ TRIATLONU

 

V každé ze tří disciplín se boduje umístění triatlonce podle celkového počtu účastníků triatlonu. Např. při účasti 20-ti borců v běhu vítěz získává 23 bodů, druhý za ním získavá o dva body méně tj. 21 bodů a třetí a další borci vždy o jeden bod méně. Stejně tak se boduje celkové umístění v ping pongu a blicce. Každému borci se pak body za tři disciplíny sečtou a vyhrává ten, který jich získal nejvíc. V případě rovnosti bodů rozhoduje o celkovém umístění výkon v královské disciplíně triatlonu, tj. v běhu. Nově se běhu týká ještě jedno pravidlo:  posledení 8 mílař je zvýhodněn dvěmi body oproti prvnímu 2 mílaři.

 

Povinná výbava a zabezpečení závodu

Vstup do tělocvičny je povolen pouze v sálové obuvi která nezanechává šmouhy na parketách. Doporučujeme vlastní pálku, pokud si nechcete půjčovat od právě nehrajících kamarádů. Pro běh i ping pong bude k dispozici šatna se sprchou. V polovitě běžecké tratě a v cíli bude zajištěna voda a ionty.